Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.706.2023.2.MT
W zakresie możliwości odliczenia kosztów w ramach tzw. ulgi na robotyzację.
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie:
- możliwości skorzystania z ulgi na robotyzację w stosunku do robotów przemysłowych/urządzeń z robotami współpracujących nabytych na podstawie zawarcia umowy leasingu operacyjnego - jest nieprawidłowe,
- możliwości skorzystania z ulgi na robotyzację w stosunku do zakupionej ze środków przedsiębiorstwa B. - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 12 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości odliczenia kosztów w ramach tzw.ulgi na robotyzację.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 31 sierpnia 2023 r. (wpływ 31 sierpnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jako wspólnik spółki jawnej (A. Sp. j., dalej: Spółka lub A.) jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wspólnikami spółki jawnej są wyłącznie osoby fizyczne.
Rozlicza się Pan osobiście z dochodu osiąganego w spółce jawnej, jako z dochodu z działalności gospodarczej, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotowa spółka jawna zajmuje się produkcją kontraktową (na zlecenie) różnych urządzeń elektronicznych. Sektory przemysłu które obsługuje spółka to: przemysł obronny, medyczny, aparatura przemysłowa, kolej. Spółka nie zajmuje się obecnie sprzedażą konsumencką. Zasadnicza część działalności spółki, to montaż obwodów drukowanych, który polega na umieszczaniu miniaturowych elementów elektronicznych (diod, rezystorów, procesorów, pamięci, modułów różnego zastosowania itp.) na płytkach obwodów drukowanych (takich jakie znajdują się np. w telefonie, komputerze, sprzętach audio itp.). Czynności te wykonują programowane komputerowo maszyny - manipulatory - czyli roboty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty