Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4011.100.2021.11.MS
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP BOX).
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
1) ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 28 maja 2021 r. (ta sama data wpływu) o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 12 maja 2022 r., sygn. akt I SA/Sz 121/22 (data wpływu wyroku 20 lipca 2023 r.) oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 maja 2023 r., sygn. akt II FSK 880/22 (data wpływu 5 lipca 2023 r.),
2) stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 maja 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 sierpnia 2021 r. (o tej samej dacie wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju. Od (…) 2019 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEiDG, której przedmiotem przeważającej działalności jest wg PKD 62.01.Z - działalność związana z oprogramowaniem.
Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana forma opodatkowania to podatek liniowy 19%. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
Na podstawie umowy zawartej ze Spółką (…) mającą siedzibę w Polsce, której przedmiotem przeważającej działalności jest działalność związana z oprogramowaniem, Wnioskodawca świadczy usługi informatyczne oraz usługi rozwoju oprogramowania obejmujące m.in. projektowanie, wykonywanie, wdrażanie, utrzymywanie oraz rozwijanie systemów informatycznych dla różnych gałęzi przemysłu na podstawie otrzymanych od Spółki zleceń. Zgodnie z umową, z chwilą powstania jakiegokolwiek utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Wnioskodawca przenosi na Spółkę (…), bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń woli, autorskie prawa majątkowe do Utworów jakie zostały przez niego wytworzone w trakcie realizacji umowy, w tym prawa zależne i pokrewne, bez ograniczeń czasowych i terytorialnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty