Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.307.2023.1.DD
Czy Spółka przy wypłacie Podzielonego Zysku na rzecz Akcjonariusza będzie mogła zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek wspólny z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka przy wypłacie Podzielonego Zysku na rzecz Akcjonariusza będzie mogła zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Zainteresowani (Spółka i Akcjonariusz) są podmiotami posiadającymi osobowość prawną, podlegającymi w Polsce obowiązkowi podatkowemu CIT od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Spółka jest spółką akcyjną niebędącą spółką publiczną, której akcje są zarejestrowane w rejestrze akcjonariuszy. Akcjonariusz jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Spółka zajmuje się produkcją i dystrybucją opakowań z tworzyw sztucznych i w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonuje szeregu inwestycji, w tym obejmujących działalność badawczo-rozwojową. Spółka planuje w przyszłości realizować kolejne inwestycje wpływające na efektywność prowadzonego biznesu. Plany inwestycyjne Spółki będą pociągały za sobą wykorzystanie jej zasobów gotówkowych.
W chwili złożenia niniejszego wniosku właścicielem wszystkich akcji Spółki jest Akcjonariusz i posiada te akcje nieprzerwanie dłużej niż 2 lata. Głównym przedmiotem działalności Akcjonariusza jest działalność firm centralnych (head offices), holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych. Działalność Akcjonariusza w tym obszarze polega na dokonywaniu inwestycji poprzez tworzenie lub nabywanie nowych spółek prowadzących m.in. działalność nieruchomościową. W tym celu, Akcjonariusz planuje reinwestować zyski pochodzące z dywidend otrzymywanych od Spółki. Obecnie Akcjonariusz posiada 100% udziałów w polskiej spółce, która prowadzi działalność deweloperską. Ta spółka korzysta na ten moment tymczasowo z finansowania dłużnego udzielonego przez Spółkę, jednak celem Akcjonariusza jest dokapitalizowanie spółki deweloperskiej wkładem pieniężnym, który umożliwi jej spłatę finansowania dłużnego udzielonego przez Spółkę. Akcjonariusz rozważa także kolejne inwestycje przeprowadzone w oparciu o nowe spółki zależne. Planuje finansować działalność tych spółek m.in. poprzez dokonywanie wkładów zarówno pieniężnych jak i niepieniężnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty