Interpretacja indywidualna z dnia 28 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.310.2023.4.LK
VAT - czynności wykonywanych przez podatnika w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 16 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie czynności wykonywanych przez podatnika w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.
Uzupełnił go Pan pismem z 21 sierpnia 2023 r. (wpływ 24 sierpnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu do wniosku)
Jako przedsiębiorca prowadzący od 2 stycznia 2017 r. działalność gospodarczą, posiadając od 2015 r. uprawnienia zawodowe radcy prawnego, pozyskiwał Pan na bieżąco klientów i zawierał z nimi umowy zlecenia na świadczenie swoich usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod nazwą (…), objętych głównie kodem PKD 69.10.Z (usługi prawnicze).
Do tego celu wykorzystuje Pan swój prywatny samochód nabyty (w 2016 r.) jeszcze przed datą rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, który przekazał Pan stosownym oświadczeniem do wykorzystywania w ramach prowadzonej działalności w tzw. cyklu mieszanym tj. bez obowiązku zgłoszenia tego faktu w urzędzie skarbowym i bez konieczności prowadzenia tzw. kilometrówki - co oznacza, że nie odlicza Pan naliczonego podatku VAT w 100%.
Dla realizacji rozliczeń z urzędem skarbowym prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów w oparciu o tzw. zasady ogólne - czyli według skali podatkowej. Z tego też tytułu posiada Pan status małego podatnika.
Umowy zaś konstruowane były w zależności od klienta w różny sposób m.in. tak, że ustalona kwota wynagrodzenia płatna będzie albo z góry, albo częściowo z góry i w dalszej części po zakończeniu sprawy, albo w kilku ratach, ewentualnie po wykonaniu pewnego zakresu czynności lub przy zakończeniu sprawy (czyli z dołu). Do umów tych przy przyjęciu ich odpłatnego charakteru, zawsze zastosowanie miał zapis o doliczeniu podatku VAT w obowiązującej stawce na dzień wystawienia faktury VAT lub paragonu fiskalnego, bowiem świadczenie usług prawniczych nie podlega zwolnieniu z tego podatku (art. 113 ust. 13 pkt 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty