Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.391.2023.1.MM
Skutki podatkowe otrzymania kwoty pieniężnej tzw. „premii” pochodzącej z wypracowanego przez Spółdzielnię zysku oraz ze środków UE przekazywanych za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, jako określona przez Spółdzielnię kwota pieniężna z tytułu zrealizowania zakładanych przez Spółdzielnię w biznes planie założeń odnoszących się do nabywanych przez nią produktów rolnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 8 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych otrzymywania przez rolnika środków pieniężnych („premii”) pochodzących z wypracowanego przez spółdzielnię zysku oraz ze środków UE przekazywanych za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan rolnikiem indywidualnym, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i uzyskuje przychody z działalności rolniczej nie stanowiących przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Jest Pan również członkiem i Prezesem X z siedzibą w Q (dalej jako: Spółdzielnia).
Spółdzielnia jest Grupą Producentów Rolnych, wpisaną do KRS po numerem (...) funkcjonująca na podstawie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw, która określa zasady organizowania się producentów rolnych w grupy producentów i ich związki oraz zasady i warunki udzielania ze środków publicznych pomocy finansowej związanej z ich organizowaniem i funkcjonowaniem.
Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług. W skład Spółdzielni wchodzą członkowie, którzy prowadzą działalność rolniczą (nie są to działy specjalne produkcji rolnej), będący podatnikami podatku od towarów i usług. Produkty rolnicze wytwarzane przez członków Spółdzielni są następnie sprzedawane do Spółdzielni, która to następnie sprzedaje zakupione produkty rolne od swoich członków do odbiorcy końcowego. Głównym przedmiotem działalności Spółdzielni jest sprzedaż hurtowa żywych zwierząt (PKD 46.23.Z).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty