Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.226.2023.2.PJ
Art. 125 ust. 1 ustawy wprowadza dla podatników dokonujących dostaw złota inwestycyjnego obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy. Dodatkowo ewidencja oprócz tych informacji, których ewidencjonowania wymaga art. 109 ust. 3 ustawy, powinna zawierać także dane nabywcy, które umożliwiają jego identyfikację (art. 125 ust. 2 ustawy).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:
- obowiązku prowadzenia ewidencji nabycia złomu złota – jest prawidłowe,
- obowiązku prowadzenia ewidencji dostaw złota inwestycyjnego – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji nabycia złomu złota i prowadzenia ewidencji dostaw złota inwestycyjnego wpłynął 7 czerwca 2023 r.
Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 24 lipca 2023 r. (data wpływu: 27 lipca 2023 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży, a także zakupu złota inwestycyjnego w rozumieniu art. 121 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej cytowana jako ustawa o VAT). Wnioskodawca jest podatnikiem VAT oraz posiada zezwolenie na obrót złotem dewizowym. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca skupuje złom złota w postaci odpadów zawierających złoto lub używaną biżuterię od osób fizycznych. Następnie, Wnioskodawca nabyte w ten sposób złoto przekazuje do odpłatnej rafinacji w wyniku której pozyskuje sztabki złota o próbie 995 – 999,9 (sztabki po rafinacji posiadają akredytację). Pozyskane złoto inwestycyjne Wnioskodawca sprzedaje w postaci: a) sztabek złota o próbie 995 – 999,9, b) płytek złota o próbie 995 – 999,9, c) blachy o próbie 995 – 999,9, tylko i wyłącznie na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (złotników/jubilerów). Wnioskodawca nie sprzedaje złota dewizowego w rozumieniu art. 2 ust. 1. pkt 13 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe (dalej cytowane jako prawo dewizowe).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty