15.09.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.505.2023.2.AA

Ulga na wyszkolenie uczniów.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 6 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 24 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 września 2023 r. (wpływ 5 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

1.W latach 19xx-20xx prowadził Pan działalność gospodarczą – Warsztat Mechaniki Pojazdowej.

2.W okresie prowadzenia działalności wyszkolił Pan uczniów na czeladników.

(…)

RAZEM NALEŻNOŚĆ: (…) ZŁ

Od powyższej kwoty odliczył Pan z podatku następujące kwoty:

Z tytułu wyszkolenia otrzymał Pan ulgi w zryczałtowanym podatku dochodowym za lata 1999 r. – 2002 r.

(…)

Następnie odliczano z należnego podatku PIT 28 oraz PIT 36 i PIT 37

(…)

RAZEM (…) ZŁ.

3.W roku 20xx zawiesił Pan prowadzenie działalności gospodarczej w związku z tym nie ma Pan możliwości odliczenia ulgi z podatku od dochodu. Od 2004 r. jest Pan emerytem. Z pobieranego przez Pana świadczenia nie ma Pan możliwości odliczenia podatku. W związku powyższym prosi Pan o zwrot pozostałej kwoty przekazem pocztowym na adres wskazany w poz. B-3.

W piśmie z 1 września 2023 r. − stanowiącym uzupełnienie wniosku – wyjaśnił Pan, że w okresie, którego dotyczy wniosek, opodatkowywał Pan przychody w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowo wskazał Pan, że prowadził Pan warsztat od 19xx r. Ukończył Pan Technikum Samochodowe oraz zdał egzamin mistrzowski przy Izbie Rzemieślniczej. Na podstawie tych egzaminów mógł Pan szkolić uczniów w zawodzie – mechanik samochodowy. Umowy o naukę były spisywane w Cechu Rzemiosł Różnych, a uczniowie byli kierowani ze Szkoły zawodowej. Po trzech latach uczeń zdawał egzamin czeladniczy przy Izbie Rzemieślniczej i stamtąd otrzymywał zaświadczenie o zdaniu egzaminu. Zaświadczenie to przedstawił Pan w Urzędzie Skarbowym i na tej podstawie otrzymywał ulgę finansową. Pieniędzy ze szkolenia ucznia nie mógł Pan odebrać osobiście, tylko mógł ją potrącić w podatku za dany miesiąc.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne