Interpretacja indywidualna z dnia 31 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.286.2023.2.AP
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 23 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 sierpnia 2023 r. (wpływ 9 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju. Od 15 maja 2017 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 31 grudnia 2021 r. działalność ta została zawieszona, przy czym z uwagi na to, że wniosek dotyczy okresu wcześniejszego, fakt ten nie ma znaczenia dla sprawy. Od samego początku prowadzenia działalności, przedmiotem działalności Wnioskodawcy było tworzenie, rozwijanie oraz ulepszanie oprogramowania/części oprogramowania.
W latach 2019-2021, którego to okresu dotyczy wniosek, działalność Wnioskodawcy była opodatkowana podatkiem liniowym w wysokości 19%. Wnioskodawca dla wykonywanej działalności gospodarczej prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Od 2017 r. na podstawie umów o współpracy zawartych z kontrahentami, w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zajmował się projektowaniem i wytwarzaniem innowacyjnych funkcjonalności programów komputerowych zgodnie z wymaganiami podmiotu zlecającego. Wnioskodawca wytwarzał programy komputerowe w postaci skryptów, algorytmów i baz danych potrzebnych do powstania interaktywnych aplikacji. Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w związku z tworzeniem, rozwojem bądź ulepszaniem oprogramowania/części oprogramowania obejmowała nabywanie, łączenie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Wnioskodawca bowiem nabywał, łączył, kształtował i wykorzystywał dostępne aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w szczególności z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań w postaci innowacyjnych programów komputerowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty