Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.242.2023.2.NF
Odprowadzenie podatku VAT od wkładów uiszczanych przez mieszkańców i uzyskanej dotacji. Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją Projektu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
·uznania, że realizując Projekt Państwa Gmina nie działa jako podatnik podatku VAT, a więc nie jest zobowiązana do odprowadzenia podatku VAT od wkładów uiszczanych przez Mieszkańców i uzyskanej dotacji (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 1) oraz
·braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją Projektu (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2).
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 lipca 2023 r. (wpływ 12 lipca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina A (dalej: Gmina lub Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek lub VAT), zarejestrowanym jako podatnik czynny.
Gmina zrealizowała projekt pn. „(…)” (dalej: Projekt lub Inwestycja). Partnerami Projektu były B oraz C. Realizacja Projektu należała do zadań własnych gminy w zakresie ochrony środowiska i przyrody, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1372 ze zm.).
Przedmiotem projektu był zakup i montaż jednostek wytwarzających energię cieplną i elektryczną w oparciu o OZE w indywidualnych gospodarstwach domowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Niniejszy wniosek dotyczy jednak wyłącznie tej części Inwestycji, która została zrealizowana na nieruchomościach należących do mieszkańców.
Projekt obejmował dofinansowanie do zakupu i montażu jednostek OZE w tym instalacje i urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania danej jednostki OZE, rozruch, regulację instalacji, urządzenia i instalacje niezbędne do podłączenia jednostki OZE do instalacji odbiorczej. W zakresie Projektu mieścił się zakup i montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, tj. elektrowni fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła CWU oraz kotłów na biomasę (dalej: urządzenia lub instalacje). Powyższe instalacje zostały zamontowane na terenie nieruchomości prywatnych w Gminie oraz gminach będących partnerami Projektu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty