Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.304.2023.2.RK
CIT - określenie momentu ujęcia korekty dochodowości.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu ujęcia korekt cen transferowych.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 4 sierpnia 2023 r. (wpływ 4 sierpnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Sp. z o.o. (dalej: "Spółka") jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: "VAT"). Rok podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a więc Spółka jest obowiązana złożyć zeznanie roczne do końca marca za rok poprzedni. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż i dystrybucja wyrobów medycznych stosowanych w (...).
Spółka należy do grupy kapitałowej (dalej: "Grupa"), w ramach której nabywa dystrybuowane przez siebie wyroby medyczne. Kluczowym dostawcą Spółki jest podmiot powiązany z siedzibą w (…) (dalej: "Dostawca"), zarejestrowany na potrzeby podatku VAT w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej.
W oparciu o treść umowy dystrybucyjnej zawartej z Dostawcą, Spółka nabywa od Dostawcy wyroby medyczne w ramach wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej: "WNT") dokonywanych na terytorium Polski oraz bezpośredniego importu spoza UE. Każda tego rodzaju transakcja dokumentowana jest przez Dostawcę stosowną fakturą VAT oraz uwzględniana przez Spółkę w prawidłowym okresie w składanych deklaracjach VAT oraz informacjach podsumowujących.
Z uwagi na fakt, że Dostawca oraz Spółka są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów o cenach transferowych, są oni zobowiązani do stosowania cen rynkowych w dokonywanych między sobą transakcjach. Ceny produktów ustalane są w cenniku, który jest negocjowany pomiędzy Dostawcą i Spółką do końca danego roku kalendarzowego, a obowiązuje w kolejnym roku kalendarzowym (przykładowo więc cennik obowiązujący w roku 2022 został wynegocjowany do końca grudnia 2021 r.). Ceny uzgodnione w ww. sposób są stosowane co do zasady przez cały rok kalendarzowy (o ile ze względu na szczególne zdarzenia nie ulegną zmianie warunki rynkowe), którego dotyczy cennik i na moment ich ustalenia są cenami rynkowymi, z uwzględnieniem celu marżowości wynikającego z dokonywanej analizy porównawczej. Umowa dystrybucyjna przewiduje możliwość zmiany tak ustalonych cen za porozumieniem Spółki z Dostawcą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty