Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.306.2023.1.SG
W zakresie ustalenia: - czy umorzenie przez Spółkę Wierzytelności zarachowanych uprzednio jako przychód należny skutkować będzie możliwością zaliczenia wartości umorzonych Wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jednorazowo w momencie umorzenia Wierzytelności określonym w Umowie, - czy umorzenie Wierzytelności w oparciu o Umowę spowoduje po stronie Spółki konieczność rozpoznania podatkowych różnic kursowych w oparciu o zapisy art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe w części dotyczącej pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 2.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 czerwca 2023 r. wpłynął za pośrednictwem platformy ePUAP Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia:
-czy umorzenie przez Spółkę Wierzytelności zarachowanych uprzednio jako przychód należny skutkować będzie możliwością zaliczenia wartości umorzonych Wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jednorazowo w momencie umorzenia Wierzytelności określonym w Umowie (dotyczy pytania oznaczonego we wniosku nr 1),
-czy umorzenie Wierzytelności w oparciu o Umowę spowoduje po stronie Spółki konieczność rozpoznania podatkowych różnic kursowych w oparciu o zapisy art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dotyczy pytania oznaczonego we wniosku nr 2).
Treść wniosku jest następująca.
Opis zdarzenia przyszłego
S. z siedzibą w (…) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka") podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Kluczowym obszarem działalności Spółki jest sprzedaż i dystrybucja – w kraju oraz na rynkach zagranicznych - tzw. (…) S. to (...) wyrób, produkowany w kraju na zlecenie Spółki. Spółka posiada prawa własności intelektualnej związane z tymi produktami i jest ich głównym dystrybutorem na całym świecie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty