02.08.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.261.2023.2.AP

Prawo do zastosowania stawki podatku VAT 0% właściwej dla eksportu w odniesieniu do towarów będących przedmiotem dostawy do Nabywcy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zastosowania stawki podatku VAT 0% właściwej dla eksportu w odniesieniu do towarów będących przedmiotem dostawy do Nabywcy. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 czerwca 2023 r. (wpływ 30 czerwca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego:

Wnioskodawca, spółka z siedzibą w (…), zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy VAT, zajmuje się głównie (…). Wnioskodawca sprzedaje towary do odbiorców na terytorium Unii Europejskiej, a także w krajach trzecich. Działalność Spółki w Polsce polega na zakupie towarów od podmiotów powiązanych i ich dalszej odsprzedaży do odbiorców w Unii Europejskiej oraz w krajach trzecich. Sprzedaż towarów do odbiorców w krajach trzecich jest klasyfikowana przez Spółkę jako eksport towarów.

W 2019 r., w ramach transakcji łańcuchowej, Spółka dokonała dostawy towarów (eksportu towarów opodatkowanego w Polsce) z Polski do Japonii. Transport towarów rozpoczął się w Polsce i miał charakter nieprzerwany. Nieprzerwany charakter transportu oznacza, że transport nie jest przerywany, chyba że jest to spowodowane standardowymi wymaganiami logistycznymi, takimi jak przeładunek, postój i krótkotrwałe przechowywanie podczas transportu. Towar został wysłany bezpośrednio z Polski do Japonii bez przerwy w transporcie. Odprawa eksportowa odbyła się we Włoszech. Nabywca towarów (klient Wnioskodawcy, podmiot z siedzibą w (…), dalej: Nabywca) był odpowiedzialny za eksportową procedurę celną (we Włoszech) i otrzymał wszystkie dokumenty/komunikaty wynikające z tej procedury z urzędu celnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne