Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.392.2023.4.MG
Opodatkowanie korekty zyskowności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w kwestii uznania korekty zyskowności (już dokonanej jak i możliwej w przyszłości) jako pozostającej poza zakresem VAT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 18 lipca 2023 r. (wpływ 25 lipca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
X sp. z o.o. (dalej jako: Spółka, Wnioskodawca) jest podmiotem świadczącym w Polsce usługi „(…)” na rzecz krajowego i zagranicznego (z siedzibą w „(…)”) podmiotu z Grupy Y (dalej: Grupa, Grupa Y). Ponadto Spółka wykonuje usługi zdobienia i nadruku na materiałach reklamowych znajdujących się w ofercie Grupy. Wnioskodawca prowadzi swoją działalność na terytorium Polski. Grupa Y jest międzynarodową grupą kapitałową z siedzibą w „(…)”, której głównym przedmiotem działalności jest „(…)”.
Wnioskodawca, jako podmiot o ograniczonym ryzyku prowadzący sprzedaż usług wyłącznie na rzecz podmiotów z Grupy, jest wynagradzany za świadczone usługi na zasadzie „koszt-plus”; bazą kosztową są wszystkie koszty ponoszone przez Spółkę w danym okresie, w tym także koszty rezerw, natomiast narzuty ustalane są na podstawie aktualnych analiz ekonomicznych.
W 2022 r. nastąpiła zmiana właściciela Grupy, w ramach której udziały w spółce holdingowej z siedzibą w „(…)” (Z BV, dalej jako: Z BV) zostały sprzedane podmiotowi trzeciemu (dalej jako: Nabywca). W związku z tą transakcją Z BV oraz Nabywca uzgodniły, iż osobie fizycznej, która do tej pory pełniła funkcje zarządcze w spółkach z Grupy (dalej jako: Manager) i która zdaniem stron jest kluczowa dla zapewnienia sukcesu gospodarczego działań Grupy, zostanie wypłacona w 2023 r. premia za wyniki. Nabywca, Z BV i Manager podpisali porozumienie w tej sprawie. Wysokość premii ma zostać ustalona na podstawie wyników finansowych Grupy Y za rok 2022. Premia ma zostać wypłacona Managerowi bezpośrednio przez trzy podmioty z Grupy, w tym przez Wnioskodawcę, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje wynagrodzenie, jakie Manager otrzymywał w danej spółce z tytułu pełnionej w niej funkcji do całości wynagrodzenia Managera otrzymywanego w 2022 r. od wszystkich tych trzech podmiotów łącznie. Manager był przez cały 2022 r. i nadal jest członkiem zarządu i pracownikiem Wnioskodawcy. Manager nie jest rezydentem podatkowym w Polsce. Omawiana premia nie będzie świadczeniem wypłacanym z czystego zysku Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty