Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.224.2023.1.JO
Zwolnienie od podatku sprzedaży walut wirtualnych oraz brak obowiązku rejestracji jako podatnik VAT-UE i wykazania w informacji podsumowującej jako WNT nabycia tych walut.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy sprzedaży walut wirtualnych,
- nieprawidłowe w zakresie obowiązku rejestracji jako podatnik VAT-UE i wykazania w informacji podsumowującej jako WNT nabycia walut wirtualnych od zagranicznego kontrahenta.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 maja 2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Pana wniosek z 24 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku sprzedaży walut wirtualnych oraz obowiązku rejestracji jako podatnik VAT-UE i wykazania w informacji podsumowującej jako WNT nabycia tych walut. Uzupełnił go Pan pismem z 24 maja 2023 r. (wpływ 24 maja 2023 r.) oraz pismem z 31 maja 2023 r. (wpływ 2 czerwca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu wirtualnymi pieniędzmi z gier komputerowych. Jest zwolniony z podatku VAT do 200 tysięcy złotych sprzedaży rocznie.
Kontrahentami Wnioskodawcy są głównie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, incydentalnie może pojawić się sprzedaż dla podatników. Sprzedaż obejmuje sprzedaż detaliczną wirtualnych pieniędzy z gier komputerowych poprzez drogę wirtualną w grze. Sprzedaż walut wirtualnych ma miejsce głównie na rzecz podmiotów będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej (niepodatnicy), którzy posiadają miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Nie da się jednak wykluczyć, że nabywcami będą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (niepodatnicy) posiadający miejsce zamieszkania w innym niż Polska państwie członkowskich UE, a także w krajach trzecich. Tak samo Wnioskodawca nie wyklucza, że w pojedynczych przypadkach nabywcą mogą być również podmioty prowadzące działalność gospodarczą (podatnicy) z siedzibą na terytorium Polski, jak również podatnicy z siedzibą w innych państwach członkowskich UE oraz krajach trzecich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty