Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.285.2023.3.KD
Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 12 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 25 maja 2023 r. (wpływ 25 maja 2023 r.) oraz 19 czerwca 2023 r. (wpływ 19 czerwca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia ich źródeł (nieograniczony obowiązek podatkowy) w rozumieniu art. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą od 23 października 2015 r., przy czym Pana przychody z tytułu prowadzonej samodzielnie pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyły w ubiegłych latach i nie przekroczą w obecnym roku podatkowym kwoty 2 000 000 euro. W 2023 r. przychody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowuje Pan ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Usługi świadczone przez Pana polegają na udostępnianiu tworzonego przez Pana oprogramowania użytkowego w modelu .... (z ang. oprogramowanie jako usługa) dostępnego jednocześnie dla wielu usługobiorców. Oprogramowanie nie zostało stworzone na niczyje zlecenie, a jedynie jest rozwijane we własnym zakresie przez Pana. Oprogramowanie jest dostępne z sieci Internet (nie jest instalowane na komputerach usługobiorcy, a jedynie ma on możliwość jego zdalnej obsługi i korzystania z dostępnych funkcji on-line poprzez przeglądarkę internetową). Utrzymywanie oprogramowania umożliwiające właściwy dostęp do funkcjonalności oprogramowania, aktualizacja oprogramowania, administrowanie oprogramowaniem w tym zapewnienie ciągłości działania leży po Pana stronie. W ramach usługi, usługobiorca nie nabywa żadnych licencji, ani praw autorskich do udostępnionego oprogramowania (w szczególności nie nabywa prawa do dalszej odsprzedaży, powielania, czy kopiowania oprogramowania), tym samym korzysta z oprogramowania wyłącznie na własne potrzeby, bez możliwości jego rozpowszechniania. Oprogramowanie jest kompleksowym narzędziem, które pozwala między innymi na zarządzanie placówką, pracownikami oraz klientami usługobiorcy, a także rezerwację oferowanych przez niego usług online. Usługobiorca opłaca dostęp do usługi (oprogramowania) poprzez zakup subskrypcji opłacanej w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w zryczałtowanej kwocie, po zakończeniu każdego miesiąca użytkowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty