Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.142.2023.1.AM
Brak konieczności spełnienia wymogu określonego w art. 48 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z (…) r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku zastosowania art. 48 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, a w związku z tym również i braku obowiązku spełnienia wymogu osiągnięcia minimalnej pojemności magazynowej dla gazu płynnego, wpłynął (…) r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu zdarzenia przyszłego
X S.A. (dalej: X lub Spółka) jest (…). X prowadzi równolegle działalność polegającą na składowaniu paliw na rzecz innych podmiotów w bazach paliw posiadających status składów podatkowych. W związku z rozwojem rynku paliw Spółka rozważa rozszerzenie działalności prowadzonej w jednym z jej składów podatkowych o przeładunek gazu płynnego o kodach m.in. CN 2711 12 94, 2711 12 97, 2711 13 91, 2711 13 97, 2711 19 00 (dalej: gaz). Przedmiotowy gaz byłby w tym składzie podatkowym wyłącznie przeładowywany (bez jego magazynowania) z cystern kolejowych i dalej przemieszczany w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
Należący do Spółki skład podatkowy, w którym rozważane jest rozszerzenie działalności o przeładunek gazu, jest obecnie magazynowym składem podatkowym spełniającym określone przez przepisy akcyzowe wymogi dotyczące magazynowania wyrobów energetycznych. Mianowicie, pojemność magazynowa dla wyrobów energetycznych w tym składzie podatkowym przekracza 2500 m3 zgodnie z art. 48 ust. 3 pkt 3 ustawy akcyzowej (w chwili obecnej, w tym składzie podatkowym są magazynowane głównie paliwa).
Ze względu na sytuację geopolityczną, rynek gazu mierzy się z wieloma wyzwaniami, w tym zmianami w zakresie logistyki dostaw. W składzie podatkowym w którym Spółka chciałaby wykonywać przeładunek gazu znajduje się infrastruktura kolejowa umożliwiająca wykonywanie tego rodzaju przeładunku z cystern kolejowych. Ze względu na fakt, że ta infrastruktura jest wykorzystywana również do bieżącej działalności w składzie podatkowym w zakresie logistyki paliw nie istnieje możliwość jej wydzielenia wyłącznie dla przeładunku gazu i ewentualnego utworzenia odrębnego składu podatkowego wyłącznie w celu przeładunku gazu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty