13.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.205.2023.2.AS

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją Inwestycji, przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a-2h ustawy z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia, tj. w części, w jakiej są one związane z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Interpretacja indywidualna– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją Inwestycji.

Uzupełnili go Państwo pismami z 9 maja 2023 r. (wpływ 23 maja 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 6 lipca 2023 r. (wpływ 7 lipca 2023 r. oraz 10 lipca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Gmina (…) (dalej „Gmina”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”). Na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.) (dalej „ustawa o samorządzie gminnym”). Gmina jest wyposażona w osobowość prawną i posiada zdolność do czynności cywilnoprawnych. Gmina wykonuje zadania własne (określone w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) samodzielnie lub poprzez powołane gminne jednostki organizacyjne.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o samorządzie gminnym, zadania własne Gminy obejmują m.in. sprawy kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Do realizacji tych zadań wykorzystywane są świetlice wiejskie znajdujące się na terenie Gminy, które stanowią majątek Gminy. W ramach swoich zadań własnych Gmina ponosi koszty utrzymania świetlic w zakresie remontów i modernizacji, ogrzewania, dostaw energii i wody, odbioru ścieków i odpadów oraz udostępnia świetlice wiejskie, których celem działania jest: popularyzacja amatorskich form artystycznych, rozwój działalności kulturalnej adresowanej do różnych grup wiekowych społeczności wiejskiej, promowanie sportu i rekreacji na wsi, organizacja imprez dla mieszkańców wsi (festyny, uroczystości), organizacja spotkań sołtysa i rady sołeckiej z mieszkańcami, organizacjami i środowiskami lokalnymi, organizacja spotkań lokalnych organizacji działających na terenie wsi np. Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń, promocja wsi i gminy oraz wypożyczana na imprezy okolicznościowe dla mieszkańców oraz osób spoza Gminy. Ze względu na nieodpłatne wykorzystywanie świetlic wiejskich Gmina nie jest w stanie obliczyć prewspółczynnika a tym samym nie korzysta z odliczenia VAT naliczonego od faktur zakupu związanych z kosztami utrzymania świetlic wiejskich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne