Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-1.4011.192.2023.2.MW
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP BOX)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 12 czerwca 2023 r. (o tej samej dacie wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Pan (…) jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą (…), NIP: (…), REGON (…) (dalej: Wnioskodawca).
Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2022 r. poz. 2647 t.j. ze zm., dalej: ustawa o PIT).
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 5 lutego 2018 r. na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zgodnie z wpisem do CEIDG, przeważającą działalnością Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem (…). Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawca opodatkowuje zgodnie z art. 30c ustawy o PIT, tj. podatkiem liniowym. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U 2022 r. poz. 2474 t.j. ze zm.). Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wytwarzanie programów komputerowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca realizuje na rzecz swoich Zleceniodawców prace programistyczne, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań informatycznych, obsługujących dedykowane obszary działalności. Aktualnie Wnioskodawca świadczy swoje usługi na rzecz dwóch Zleceniodawców (dalej: Zleceniodawcy). Wnioskodawca nie wyklucza jednak podjęcia współpracy z nowymi Zleceniodawcami. Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej, które obejmuje odpowiedzialność za jakość i ewentualne wady świadczonych usług, zmiany Zleceniodawców, niepewność efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. Wnioskodawca ponosi również kodeksową odpowiedzialność kontraktową wynikającą z art. 471 i n. kc. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Umowy łączące Wnioskodawcę ze Zleceniodawcami nie noszą znamion umowy o pracę, w tym Wnioskodawca nie działa pod kierownictwem ani w czasie i miejscu wskazanym przez Zleceniodawców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty