Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.79.2023.2.AM
Prawo do zwolnienia od podatku akcyzowego, obowiązek rejestracji, obowiązek składania deklaracji, obowiązek prowadzenia ewidencji - biogaz i energia elektryczna.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 14 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania (w zakresie energii elektrycznej i biogazu), obowiązku rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych, spełnienia warunków formalnych zwolnienia biogazu, obowiązku składania deklaracji akcyzowych, obowiązku prowadzenia ewidencji w zakresie biogazu i w zakresie energii elektrycznej oraz sposobu obliczania progu łącznej mocy 1 MW wpłynął 22 marca 2023 r. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 18 maja 2023 r. (wpływ 22 maja 2023 r.).Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi działalność gospodarczą świadcząc usługi produkcji (…).
W związku z prowadzoną ww. działalnością, Spółka posiada również własną instalację/biogazownię, przy pomocy której, z odpadów produkcyjnych, wytwarzany jest biogaz klasyfikowany do kodu CN 2711 29 00. Biogaz ten zużywany jest przez Spółkę wyłącznie na jej własne potrzeby, tj. służy on do wytwarzania w Spółce energii elektrycznej oraz ciepła (w skojarzeniu, tzw. kogeneracja), które również są zużywane przez Spółkę wyłącznie na jej własne potrzeby (tj. zasilają one zakład produkcyjny Spółki i pozwalają ograniczyć zakupy energii elektrycznej od dostawcy).
W ramach opisu procesu technologicznego wytwarzania biogazu, energii oraz ciepła, Spółka wskazuje, że w przyzakładowych ściekach organicznych, zawierających węglowodany, w określonych warunkach zachodzą procesy biochemiczne (fermentacja). Pod wpływem działania mikroorganizmów substancje organiczne zawarte w ściekach rozkładają się, przechodząc przez różne postacie produktów pośrednich, ostatecznie do postaci dwutlenku węgla i metanu. Biogaz powstający w wyniku fermentacji składa się z metanu i dwutlenku węgla, ale zawiera także inne gazy, m.in. azot, siarkowodór, tlenek węgla, amoniak, czy tlen. Pozyskany w ten sposób biogaz poddawany jest następnie m.in. procesowi odsiarczania, tak aby był gotowy do dalszego wykorzystania w procesie produkcji energii i ciepła.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty