15.06.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.207.2023.1.PK

W ocenie Wnioskodawcy, zasadnie jest stwierdzenie, że w opisanym stanie faktycznym Uregulowanie Należności pożyczkowej po jej wcześniejszym Przewalutowaniu nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego lub KUP z tytułu różnic kursowych na gruncie ustawy CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania różnic kursowych, a w konsekwencji rozpoznania przychodów lub kosztów uzyskania przychodów z tytułu przewalutowania należności pożyczkowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki kapitałowej pod firmą: A. sp. z o.o. i posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, tj. (…). Wnioskodawca podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Spółka ustala różnice kursowe na podstawie art. 15a ustawy o CIT, stosując tzw. metodę podatkową (dalej: „metoda podatkowa”).

Wnioskodawca udziela pożyczki (dalej: „Pożyczka” lub „Pożyczki”) do podmiotów z grupy (dalej: „Pożyczkobiorca” lub „Pożyczkobiorcy”), które są denominowane w walucie obcej, tj. nie w polskich złotych (dalej: „waluta PLN”). Jednocześnie, w związku z niekorzystną sytuacją gospodarczą, która wpływa istotnie na wahania kursów walutowych, Wnioskodawca nie może wykluczyć zawarcia w przyszłości porozumienia o przewalutowaniu wybranych Pożyczek z waluty obcej na walutę PLN (dalej: „Przewalutowanie”), które obejmowałoby przewalutowanie należności wynikającej z kwoty udzielonego kapitału pożyczkowego, jak i należności z tytułu naliczonych odsetek od udzielonej Pożyczki (dalej: „Należność pożyczkowa”).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne