Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.109.2023.4.JS
Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności naniesień na nim się znajdujących.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
28 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 16 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności naniesień na nim się znajdujących. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 30 maja 2023 r. (wpływ 30 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania: B. (Bank, Zbywca, Sprzedający)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: F. (Nabywca, Kupujący)
Opis zdarzenia przyszłego
Bank (Zainteresowany będący stroną postępowania) posiada prawo użytkowania wieczystego działki gruntu nr (…) o powierzchni 0,1077 ha (identyfikator działki (…)) położonej w (…) wraz z prawem własności posadowionych na niej:
1) budynku biurowego (nr z ewidencji…),
2) budynku transportu i łączności (nr z ewidencji…),
3) budynku biurowego (nr z ewidencji…),
4) budowli (plac utwardzony, podjazd do budynku, postument przed bankomat, brama wjazdowa),
dalej łącznie jako „Nieruchomość”.
Bank planuje sprzedaż Nieruchomości na rzecz Nabywcy. Bank i Nabywca są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.
Celem wniosku jest potwierdzenie, że planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Interes prawny Banku polega na potwierdzeniu czy transakcja dostawy Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Z kolei Nabywca ma interes prawny w potwierdzeniu czy będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia Nieruchomości w przypadku zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Sposób opodatkowania transakcji dostawy nieruchomości w oparciu o przepisy ustawy podatku od towarów i usług przekłada się bowiem na opodatkowanie tego samego zdarzenia na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty