12.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.136.2023.1.LK

Ewidencjonowanie sprzedaży usług mycia i czyszczenia aut.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 8 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawidłowości ewidencjonowania sprzedaży usług mycia i czyszczenia aut.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem Pana działalności jest m.in. sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw ewidencjonowana za pomocą kas fiskalnych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, prowadzi Pan również działalność w zakresie myjni samoobsługowej (w ramach których działają stanowiska mycia aut, a także m.in. czyszczenia odkurzaczem). W celu skorzystania z usługi mycia auta należy dokonać jednej z dwóch czynności tj. zakupu żetonu u pracownika firmy, wraz z zakupem żetonu transakcja zafiskalizowana jest na kasie rejestrującej.

Podkreśla Pan, że wrzutniki żetonów znajdujące się w urządzeniach myjni samoobsługowej odrębnie w każdym stanowisku przyjmują wyłącznie żetony będące odpowiednikiem bilonu (PLN). Nie ma tym samym możliwości aby klient wrzucił do wrzutnika, pieniądze w postaci bilonu. Tym samym każdorazowa obsługa mycia auta poprzedzona jest zakupem żetonu u Pana pracownika na stacji paliw. Co w konsekwencji jest jednoznaczne z ewidencją tejże transakcji na kasie rejestrującej i tym samym wydaniem nabywcy dowodu sprzedaży tegoż żetonu tj. paragonu bądź faktury.

Wskazał Pan, że przedmiotem wniosku są usługi sklasyfikowane pod numerem PKWiU 45.20.30.0.

Pytanie

Czy sposób w jaki dokonuje Pan ewidencji sprzedaży usług mycia i czyszczenia auta, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. m rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. jest prawidłowy w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne