Wyrok SN z dnia 23 listopada 2022 r., sygn. II CSKP 963/22

Naruszenie obowiązku informacyjnego w kontekście art. 815 § 3 k.c. może wystąpić zarówno z winy umyślnej, jak i nieumyślnej, a w przypadku naruszenia z winy nieumyślnej, ciężar dowodu spoczywa na ubezpieczycielu, który musi wykazać, że wypadek ubezpieczeniowy nie był następstwem okoliczności niepodanych nieumyślnie do jego wiadomości.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący) 

‎SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca) ‎

SSN Krzysztof Wesołowski

w sprawie z powództwa A. K. ‎przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń spółce akcyjnej w W. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym ‎w Izbie Cywilnej w dniu 23 listopada 2022 r., ‎skargi kasacyjnej pozwanego ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi ‎z dnia 11 sierpnia 2020 r., sygn. akt I ACa 395/19,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania ‎i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 11 sierpnia 2020 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi na skutek apelacji powódki zmienił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w Płocku z 28 grudnia 2018 r. w ten sposób, że zasądził od Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. w W. na rzecz A. K. kwotę 171 658,30 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 30 stycznia 2016 r. oraz obciążył pozwanego kosztami procesu za obie instancje.

Sąd Apelacyjny oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach faktycznych i rozważaniach prawnych:

W dniu 3 listopada 2014 r. K. K. zawarł z Bank S.A. umowę kredytu gotówkowego w kwocie 200 000 zł. Zawierając umowę podpisał dokument zatytułowany „Oświadczenie Banku i Kredytobiorcy dotyczące objęcia Kredytobiorcy ochroną ubezpieczeniową jako zabezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego”. Podpisał także oświadczenie, że „za wyjątkiem profilaktyki lekarskiej jego stan zdrowia nie wymaga regularnego nadzoru lub leczenia”.

K. K. objęty został umową ubezpieczenia grupowego kredytobiorców ([…]), zawartą między Towarzystwem Ubezpieczeń S.A. oraz Bank S.A., przy czym ubezpieczającym był bank, zaś K. K.– ubezpieczonym. Rozdział 11 ust. 1 pkt 4 ogólnych warunków umowy (dalej: „OWU”) przewidywał, że w razie zgonu ubezpieczonego odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona, gdy zajście zdarzenia objętego ubezpieczeniem nastąpiło w związku z następstwami i konsekwencjami wypadków lub chorób stwierdzonych przez lekarza lub leczonych w okresie 12 miesięcy przed dniem rozpoczęcia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne