Interpretacja indywidualna z dnia 4 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.108.2023.1.MB
Usługi dostarczania mediów powinny być zatem rozliczane niezależnie od usługi najmu i – co do zasady – opodatkowane odpowiednio stawkami podatku VAT właściwymi dla danego rodzaju świadczenia. Najemca będzie zobowiązany do obniżenia kwoty podatku naliczonego na podstawie faktur korygujących wystawionych z powodu zawyżonej stawki VAT, w rozliczeniu za okres w którym otrzyma faktury korygujące in minus.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
3 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 23 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
‒uznania usługi najmu oraz usługi dostarczania mediów za świadczenia odrębne i w rezultacie opodatkowania ich stawką właściwą dla dostawy,
‒określenia terminu w jakim Najemca będzie zobowiązany do dokonania korekty rozliczeń w zakresie podatku naliczonego.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
(…) Wnioskodawca
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
(…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka jawna
Opis stanu faktycznego
‒Zainteresowany będący stroną postępowania - Wnioskodawca (Najemca),
‒Zainteresowany niebędący stroną postępowania - Sp. z o.o. Sp. J. (Wynajmujący).
Najemcę oraz Wynajmującego łączy umowa najmu z (…) 2013 r. wielokrotnie aneksowana, której przedmiotem jest najem powierzchni biurowej, powierzchni magazynowej oraz (…) miejsc parkingowych.
Najemca jest (…) obsługującym (…), finansowanym z budżetu Państwa, którego aktywności zasadniczo pozostają poza zakresem opodatkowania VAT, niemniej jednak w niewielkim zakresie prowadzi również działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (wydawanie i dystrybucja (…)) i w związku z tym, jako czynnemu podatnikowi VAT przysługuje mu częściowe prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ponieważ działalność objęta ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.). - dalej „ustawa o VAT”, jest prowadzona przez Najemcę na terenie wynajmowanego lokalu, w związku z tym w określonym zakresie, Najemcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony wynikającego zarówno z faktur dokumentujących usługę najmu, jak i z faktur/refaktur dokumentujących zużycie mediów. Uprawnienie to podlega u Najemcy ograniczeniom wynikającym z art. 86 ust. 2a (tzw. prewspółczynnik) ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty