Wyrok SN z dnia 15 czerwca 2022 r., sygn. II CSKP 376/22
1. Oddalenie wniosku dowodowego w postępowaniu apelacyjnym bez zgłoszenia przez pełnomocnika zastrzeżeń do protokołu na podstawie art. 162 Kodeksu postępowania cywilnego powoduje utratę prawa do powoływania się na uchybienia przepisom prawa procesowego w dalszym toku postępowania.
2. Dopuszczenie przez sąd dowodu z urzędu, zgodnie z art. 232 zdanie drugie k.p.c., jest wyjątkowym uprawnieniem sądu, które może przerodzić się w obowiązek w szczególnych sytuacjach, gdy nieprzeprowadzenie takiego dowodu mogłoby prowadzić do wydania niesprawiedliwego wyroku lub naruszenia elementarnych zasad wymiaru sprawiedliwości.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mariusz Łodko (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Maciej Kowalski
SSN Mariusz Załucki
w sprawie z powództwa C.J.
przeciwko P.J. i T.S.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 15 czerwca 2022 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie
z dnia 19 listopada 2019 r., sygn. akt I Ca 428/19,
1. odrzuca skargę kasacyjną w części co do rozstrzygnięcia zawartego w punkcie 1 zaskarżonego wyroku;
2. oddala skargę kasacyjną w pozostałym zakresie;
3. zasądza od C.J. na rzecz P.J. i T.S. kwoty po 1350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 19 listopada 2019 r. Sąd Okręgowy w Tarnowie rozpoznał zażalenie pozwanych na rozstrzygnięcie o kosztach postępowania pierwszoinstancyjnego (pkt 1), oddalił apelację powoda C.J. wniesioną od wyroku Sądu Rejonowego w Bochni z 29 marca 2019 r., oddalającego powództwo wniesione przeciwko P.J. i T.S. o zapłatę kwoty 66 571,24 zł wraz z odsetkami bliżej określonymi w pozwie (pkt 2) i orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego (pkt 3).
Sąd drugiej instancji podzielił ustalenia faktyczne Sądu pierwszej instancji, z których wynika, że powód szukał dla siebie samochodu. Poinformował o tym kolegę – P.J., który w B. zauważył samochód osobowy marki T. z ogłoszeniem, że jest na sprzedaż. Powód zadzwonił pod wskazany numer telefonu i spotkał się z właścicielem pojazdu – Polakiem, stale mieszkającym poza granicami kraju. Powód kupił ten samochód za kwotę 8 000 Euro. W umowie sprzedaży wpisana była data 13 kwietnia 2014 r. i miejsce jej zawarcia – V., a sprzedawcą był obywatel Hiszpanii A.F.. W transakcji nie brał udziału T.S.. Powód sprawdził nr VIN samochodu w bazie pojazdów utraconych. W czynnościach tych brał udział P.J.. Samochód został zarejestrowany 3 lipca 2014 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty