Interpretacja indywidualna z dnia 24 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.145.2023.1.SG
Ustalenia, czy biorąc pod uwagę status Spółki jako samorządowej jednostki organizacyjnej i uzyskiwanie dochodów z gospodarki mieszkaniowej za prawidłowe należy uznać stanowisko, że dochody z takiej gospodarki w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobu mieszkaniowego są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy biorąc pod uwagę status Spółki jako samorządowej jednostki organizacyjnej i uzyskiwanie dochodów z gospodarki mieszkaniowej za prawidłowe należy uznać stanowisko, że dochody z takiej gospodarki w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobu mieszkaniowego są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka została założona w roku 1992 r. w drodze przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółkę założyła Gmina Miasta T., która objęła 100% udziałów w kapitale zakładowym i od roku 1992 aż do tej pory jest jedynym wspólnikiem.
Jakkolwiek w ustawodawstwie brak jest legalnej definicji pojęcia gminna (samorządowa) jednostka organizacyjna to z semantycznego punktu widzenia jest to jednostka utworzona przez gminę w celu wykonywania jej zadań. Normatywną podstawą takiego stanowiska jest art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym zgodnie z którym gmina, w celu wykonywania zadań może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami w tym organizacjami pozarządowymi. W art. 18 ust. 2 pkt. 9 lit. f i h powyższej ustawy wskazano, że rada gminy może w celu wykonywania zadań tworzyć spółki, spółdzielnie, przedsiębiorstwa zakłady i inne gminne jednostki organizacyjne. Pod względem strukturalnym gminne jednostki organizacyjne mogą więc stanowić część danej jednostki samorządu (jednostki prawnie niewyodrębnione) albo być podmiotami samodzielnymi od tej osoby (jednostki prawnie wyodrębnione). W związku z tym, że spółki gminne są tworzone i wyposażane w majątek przez gminy w celu wykonywania ich zadań to mimo, że posiadają odrębną od gminy osobowość prawną mieszczą się w pojęciu gminnych jednostek organizacyjnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty