Interpretacja indywidualna z dnia 17 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.43.2023.2.KD
Opodatkowanie przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 17 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 16 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pani intencją jest potwierdzenie prawa do opodatkowania osiąganych w Polsce przychodów w 2022 r. (i w latach następnych) zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu świadczonych usług („zryczałtowanym podatkiem”), a także właściwej stawki podatku od przychodów osiąganych tytułem świadczenia opisanych niżej usług.
Jest Pani osobą fizyczną i będzie pozostawać polskim rezydentem podatkowym. Prowadzi tzw. jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach tej działalności świadczy Pani usługi na rzecz polskiego klienta lub klientów (dalej łącznie: „Klient” dla uproszczenia redakcji wniosku) zajmujących się aktualnie przede wszystkim realizacją i serwisowaniem prewencyjnym oraz naprawczym instalacji i elektrowni fotowoltaicznych, jak też zarządzaniem elektrowniami słonecznymi i monitorowaniem ich pracy. Zakres usług Klienta w tym zakresie obejmować może nadto zarządzanie zielenią, czy zapewnienie spełnienia wymogów gwarancyjnych (tzw. „end-to-end”), czy utrzymanie produktywności aktywów jego kontrahentów.
Zakres Pani usług odpowiada na potrzeby Klienta, który prowadzi działalność na rynku krajowym i rynkach zagranicznych przede wszystkim w modelu B2B (business-to-business). Branża ta charakteryzuje się wysokim poziomem wyspecjalizowania oraz szybkim postępem technologicznym, z czym wiążą się relatywnie wysokie koszty oferowanych systemów fotowoltaicznych, a także związane z powyższym wysokie oczekiwania co do poziomu obsługi kontrahentów Klienta, co w połączeniu z charakterystyką instalacji – wymagać może stosunkowo częstych i regularnych spotkań w terenie. Powyższe jest tym bardziej istotne w konkurencyjnym środowisku, gdzie ofertowanie najnowocześniejszych rozwiązań i stała współpraca oraz utrzymywanie relacji biznesowych są niezbędne zarówno na etapie przedsprzedażowym, jak i po dokonaniu transakcji. Celem Klienta jest bowiem wsparcie kontrahentów – inwestorów w systemy fotowoltaiczne – w realizacji założonych poziomów produkcji energii i zakładanego zwrotu z inwestycji poprzez m.in. zapewnienie wydajności, ograniczenie ryzyka przestojów i awarii oraz obniżenie poziomu kosztów operacyjnych utrzymania instalacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty