Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.34.2023.1.MM
Czy prawidłowym będzie nie odprowadzanie przez Wnioskodawczynię podatku od napiwków (datków) stanowiących darowizny, jeżeli ich wartość od jednego użytkownika w okresie 5 lat nie przekroczy kwoty 5.308 zł?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 lutego 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 7 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania tytułem darowizn napiwków za wystawianie online autorskich pokazów/spektakli na portalu internetowym.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą o wiodącym PKD 43.42.Z Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia oraz PKD 59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych. Wnioskodawczyni zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą o PKD 90.01.Z Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych. Wnioskodawczyni jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Od 2023 r. Wnioskodawczyni zamierza opodatkować swoją działalność gospodarczą ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Wnioskodawczyni nie opłaca podatku w formie karty podatkowej ani też nie korzysta z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego. Wnioskodawczyni nie osiąga żadnych przychodów z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Wnioskodawczyni nie wytwarza ani nie sprzedaje wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Wnioskodawczyni nie podejmuje wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej: samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków ani też samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka. Reasumując, Wnioskodawczyni nie planuje zmiany w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto Wnioskodawczyni nie osiąga i nie będzie osiągała przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, ani też w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty