Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.116.2023.2.AC
Przychód z tytułu sprzedaży prawa do korzystania z komórki lokatorskiej, jako przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po pomniejszeniu zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy o koszty poniesione w celu uzyskania tego przychodu, podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 omawianej ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 1 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży praw do komórki lokatorskiej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 marca 2023 r. (wpływ 1 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis i uzupełnienie stanu faktycznego
Aktem notarialnym z (…) 2017 roku nabył Pan własność lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z komórki lokatorskiej. Prawo do korzystania z komórki lokatorskiej przysługuje każdoczesnemu właścicielowi lokalu mieszkalnego i nie jest powiązane z udziałami w nieruchomości, ani z osobnymi wpisami w księdze wieczystej. Prawo do korzystania z komórki zbył Pan aktem notarialnym (…) 2023 roku. Według tej umowy nastąpiła zmiana podziału do korzystania, dzięki której prawo do korzystania z komórki lokatorskiej przeszło z Pana lokalu mieszkalnego na lokal sąsiada. Jednocześnie z podpisaniem umowy, notariusz wystąpił o zmiany wpisów w KW na takie, aby prawo do korzystania z komórki przeszło z Pana lokalu na lokal sąsiada. Umowa nie modyfikowała w żaden sposób udziałów w części wspólnej ani własności lokali. Zmiana miała charakter odpłatny, a nabywcy prawa zobowiązali się zapłacić zbywcy (Panu) kwotę 30 000 zł. Notariusz nie pobrał żadnych opłat na poczet PCC. Pan odpłatnie zbył prawo do użytkowania komórki lokatorskiej na podstawie czynności prawnej notarialnej nazwanej "umową o zmianę umów o podział do korzystania". Nie prowadzi Pan aktywnie działalności gospodarczej i komórka nie była wykorzystywana w działalności. W wyniku zmiany sposobu korzystania otrzymał Pan płatność na łączną kwotę 30 000 zł, nie otrzymał Pan innej komórki lokatorskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty