Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.74.2023.2.KKA
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 22 marca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (po uzupełnieniu)
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą A, przy ul….; NIP: …., w ramach której świadczy m.in. usługi programistyczne. Jego przedsiębiorstwo jest prowadzone od 2 sierpnia 2021 r. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności Gospodarczej przeważająca działalność przedsiębiorstwa Wnioskodawcy polega na 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem. Działalność Wnioskodawcy jest opodatkowana podatkiem liniowym i była opodatkowana według tych zasad w 2022 r. Wnioskodawca od początku prowadzenia działalności gospodarczej rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca od początku prowadzenia działalności gospodarczej posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1420 ze zm.; dalej również jako: „ustawa o PIT”).
W 2022 r. Wnioskodawca, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej osiągał dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w postaci autorskich praw z programów komputerowych. Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w postaci autorskich praw z programów komputerowych Wnioskodawca osiągał w 2022 r. w ramach projektu realizowanego na rzecz Spółki prawa amerykańskiego X z adresem ……, ……., dalej jako: „Spółka” albo „Y”. 4 marca 2022 r. Wnioskodawca, w ramach swojej działalności gospodarczej zawarł umowę ze Spółką, dalej jako: „Umowa”, na mocy której zobowiązał się do stworzenia oprogramowania obsługującego komputer pokładowy statków kosmicznych projektowanych przez N (T była podwykonawcą N w zakresie tworzenia wymaganego oprogramowania). Umowa ta została zawarta na prawie amerykańskim i zawiera, zgodne i skuteczne z tym prawem, zapisy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych do tworzonego przez Wnioskodawcę, w ramach tej Umowy, oprogramowania. Zgodnie z Umową Wnioskodawca przenosi, na mocy tej Umowy, wszelkie prawa własności intelektualnej – w tym przede wszystkim autorskie prawa majątkowe do stworzonego w ramach tego projektu i Umowy oprogramowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty