Wyrok SN z dnia 18 stycznia 2023 r., sygn. III PSKP 13/22
1. Art. 17 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości nie normuje mocy dowodowej badania przeprowadzonego przez uprawnione organy, nie wyklucza dopuszczalności podważania wyników tego badania w procedurze odwoławczej ani nie zakazuje pracodawcom organizowania i przeprowadzania kontroli trzeźwości. Na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że pracownik naruszył podstawowe obowiązki pracownicze, a badanie przeprowadzone przez uprawnione organy nie jest warunkiem sine qua non zastosowania art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Rygorystyczne stanowisko, że pracodawca musi potwierdzić stan nietrzeźwości pracownika przez funkcjonariuszy odpowiednich służb przed zastosowaniem art. 52 § 1 pkt 1 k.p., jest nieracjonalne i mogłoby prowadzić do paraliżu działalności zakładów pracy, zwłaszcza tych, gdzie stan trzeźwości pracownika bezpośrednio wpływa na zdrowie i życie innych pracowników, bezpieczeństwo otoczenia zakładu pracy oraz ryzyko wyrządzenia szkód w majątku pracodawcy i publicznym.
2. Prewencyjna kontrola trzeźwości pracownika kierowcy przed rozpoczęciem pracy w zakładzie komunikacji miejskiej nie jest zabroniona, jednak pracownik ma prawo odmówić badania, co może mieć wpływ na jego dalsze zatrudnienie. Ponadto, w sprawach dotyczących sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy, nadal możliwe jest powoływanie wszelkich środków dowodowych, w tym wykazanie stanu nietrzeźwości pracownika w określonej dacie, uzasadniającego niedopuszczenie go do pracy lub odsunięcie od wykonywania pracy oraz stosowanie sankcji przewidzianych przez prawo.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Józef Iwulski
w sprawie z powództwa K. Z. przeciwko Z. Spółce Akcyjnej w P. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 stycznia 2023 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy z dnia 30 września 2020 r., sygn. akt V Pa 25/20,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty