Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.2.2023.2.MCZ
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP BOX)
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
- nieprawidłowe – w części dotyczącej kwalifikacji uzyskiwanych dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pytanie nr 2);
- prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 lutego 2023 r. (data wpływu 24 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca (dalej również: „Podatnik”), prowadzący pozarolniczą jednoosobową działalność gospodarczą od 2017 r., obecnie świadczy w praktyce usługi programistyczne (tj. usługi z zakresu IT) obejmujące swoim zakresem m.in. tworzenie nowego lub rozwijanie istniejącego oprogramowania, w tym pisanie kodu źródłowego oraz kodu wynikowego, przygotowywanie dokumentacji dotyczącej oprogramowania, w tym dokumentacji projektowej i technicznej, prowadzenie badań lub prac rozwojowych mających na celu usprawnianie oprogramowania, modyfikowanie istniejącego oprogramowania, podejmowanie czynności mogących prowadzić do stworzenia utworu, w tym programu komputerowego, lub innego prawa własności intelektualnej, działając na zlecenie m.in. spółki z o.o. zarejestrowanej w Polsce (dalej jako: „Usługobiorca”). Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „Ustawa o PIT”). Podatnik w 2022 r. korzysta z liniowej metody rozliczania podatku dochodowego od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, według stawki 19%. Zakresem niniejszego wniosku objęte są usługi świadczone przez Podatnika od 2022 r. Podatnik w przeszłości korzystał również z tzw. ulgi IP Box, która jest przedmiotem niniejszego wniosku i posiada w związku z tym wydane inne indywidualne interpretacje (o sygn. 0113-KDIPT2- 1.4011.923.2020.2.DJD oraz 0112-KDIL2-1.4011 634.2020.2.MKA).Podstawę świadczenia wspomnianych powyżej usług stanowi zawarta z Usługobiorcą umowa. Przedmiotowe usługi związane są z tzw. projektami zewnętrznymi na potrzeby kontrahenta Usługobiorcy lub wewnętrznymi na potrzeby Usługobiorcy (dalej łącznie: „Projekty”, lub każdy z osobna: „Projekt”). Projekty dotyczą stworzenia nowego oprogramowania działającego osobno lub współdziałającego i komunikującego się z oprogramowaniem zaimplementowanym już wcześniej przez Usługobiorcę lub kontrahenta Usługobiorcy. Wnioskodawca w praktyce ponosi odpowiedzialność wobec Usługobiorcy m.in. za prawidłowe wykonanie umów, a także ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, wykonując zlecone mu czynności w miejscu i czasie uzgodnionym przez strony. W ramach zawartej współpracy Wnioskodawca świadczy w praktyce usługi polegające na:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty