14.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.44.2023.1.JSZ

Uznanie czynności sprzedaży przedmiotu leasingu oraz następujące po tym oddanie ww. przedmiotu leasingu do używania na podstawie zawartej Umowy Leasingu za dwie odrębne, niezależne czynności podlegające opodatkowaniu VAT oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

uznania czynności sprzedaży przedmiotu leasingu przez Kontrahenta na Państwa rzecz oraz następujące po tym oddanie ww. przedmiotu leasingu do używania na podstawie zawartej Umowy Leasingu Operacyjnego, za dwie odrębne, niezależne czynności podlegające opodatkowaniu VAT,

uznania czynności sprzedaży przedmiotu leasingu przez Kontrahenta na Państwa rzecz oraz następujące po tym oddanie ww. przedmiotu leasingu do używania na podstawie zawartej Umowy Leasingu Finansowego, za dwie odrębne, niezależne czynności podlegające opodatkowaniu VAT,

prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej dostawę przedmiotu leasingu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Spółka Akcyjna (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polską spółką kapitałową, zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT w Polsce. Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na m.in. udzielaniu leasingu, kwalifikowanego podatkowo jako leasing operacyjny lub finansowy.

W ramach prowadzonej działalności, Wnioskodawca zawierał i będzie zawierać w przyszłości z kontrahentami – podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, będącymi czynnymi podatnikami VAT (dalej: łącznie: „Kontrahenci”) umowy tzw. leasingu zwrotnego. Leasing zwrotny polega na tym, że Wnioskodawca na podstawie umowy sprzedaży nabywa od Kontrahenta przedmiot leasingu, za cenę sprzedaży netto, określoną w umowie, powiększoną o kwotę podatku VAT. Następnie, zgodnie z zawartą umową leasingu, przedmiot leasingu zostanie przez Wnioskodawcę zwrotnie oddany do odpłatnego używania Kontrahentowi w zamian za wynagrodzenie w formie opłat leasingowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne