Postanowienie SN z dnia 11 maja 2022 r., sygn. II PSK 293/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z powództwa M. P.
przeciwko Bankowi […] S.A. w W.
o przywrócenie do pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 maja 2022 r.,
skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W.
z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. akt XIII Pa […],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. zasądza od powódki na rzecz pozwanego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 17 grudnia 2020 r., sygn. akt XIII Pa […] Sąd Okręgowy w W. oddalił apelację powódki M. P. od wyroku Sądu Rejonowego w W. z 5 lutego 2020 r., sygn. akt VII P […], którym Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo o przywrócenie do pracy wniesione przeciwko Bankowi […] S.A. w W..
Wyrokiem z 5 lutego 2020 r., sygn. akt VII P […] Sąd Rejonowy w W.: (1) oddalił powództwo M. P. o przywrócenie do pracy u pozwanego Banku […] S.A. w W.; (2) zasądził od powódki na rzecz pozwanej kwotę 180 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Wyrok Sądu pierwszej instancji zaskarżyła apelacją strona powodowa, zarzucając mu naruszenie art. 30 § 1 pkt 2, § 4 k.p., art. 45 § 1 i § 2 k.p., art. 8 k.p., art. 94 § 2, 2a k.p., art. 42 k.p. oraz art. 328 § 2 k.p.c. oraz art. 233 § 1 k.p.c. w zw. z art. 227 k.p.c. i art. 232 k.p.c., art. 161 k.p.c. i art. 253 i 248 k.p.c. w zw. z art. 245 k.p.c.
Sąd Okręgowy w wyniku rozpoznania apelacji uznał ją za niezasadną.
Wskazał on, że Sąd Rejonowy prawidłowo przeprowadził postępowanie dowodowe i w sposób prawidłowy ustalił stan faktyczny, a następnie dokonał jego właściwej oceny i trafnie zastosował obowiązujące przepisy, a w swych ustaleniach i wnioskach, wbrew zarzutom apelacji nie wykroczył poza ramy swobodnej oceny wynikające z przepisu art. 233 § 1 k.p.c.
Sąd drugiej instancji zaznaczył, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca może wskazać kilka przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę, w tym przyczyny dotyczące pracownika i inne niedotyczące pracownika (dotyczące pracodawcy), a wypowiedzenie jest uzasadnione, gdy choćby jedna ze wskazanych przyczyn jest usprawiedliwiona (wyrok Sądu Najwyższego z 5 października 2005 r., I PK 61/05) Ma to o tyle istotne znaczenie, że odwołująca wskazując na pominięcie zeznań wskazanych świadków nie odnosi się do innych ustaleń, które sąd na podstawie zeznań tych świadków poczynił, a które potwierdzały zaistnienie innych przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę. Z zeznań M. R. wynika, że powódce była zarzucana zła współpraca z departamentem sprzedaży. Okoliczność ta z kolei, jak wskazał Sąd pierwszej instancji, potwierdzała prawdziwość trzeciej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, tj. niestarannego wykonywania obowiązków pracowniczych. Ponadto, świadek ten, jak wskazał Sąd pierwszej instancji potwierdził, że kierownictwo miało zastrzeżenia do pracy powódki, co jedynie uzupełnia materiał dowodowy, potwierdzający zasadność wypowiedzenia powódce umowy o pracę. Faktem jest, że świadek wskazał na skomplikowany charakter rozliczenia faktury dla banku spółdzielczego i czasochłonność w jego przygotowaniu, jednakże z zeznań tych nie wynika jakoby powódka wykonywa pracę w godzinach nadliczbowych. Ponadto, świadek wskazał, że rozliczenie odbywało się raz w miesiącu, a nadto, że w ramach współpracy przy organizacji forum ryzyka kredytowego „każdy dostawał 100 banków do obdzwonienia” - tym samym zadania były rozdzielane również na innych pracowników banku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty