Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.516.2022.1.AS
Wynajem lokalu niemieszkalnego na cele mieszkaniowe służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług– jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 13 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT wynajmu lokalu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą od (…) 2018 r. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się Pani obrotem nieruchomościami, tj. zakupem lokali mieszkalnych i użytkowych zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego oraz ich sprzedażą, a także wynajmem nieruchomości wg PKD 68.10.Z., PKD 68.20.Z.
Aktualnie wynajmuje Pani lokale mieszkalne na cele mieszkaniowe, w większości dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wynajem ten jest każdorazowo opodatkowany podatkiem VAT w stawce „zwolniony”. Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, który mówi, że: „zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe”.
W aktywach firmy posiada Pani również lokale o statusie „niemieszkalne”, które zostały wyodrębnione jako lokale niemieszkalne, ponieważ nie wypełniają przesłanek zawartych w art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, który mówi, że samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Gmina (…) wyodrębniając takie lokale wskazuje, że lokale bez pomieszczeń sanitarnych (tj. kuchnia, łazienka) nie zaspokajają potrzeb mieszkaniowych ludzi. Są to bowiem przeważnie lokale składające się z jednego lub kilku całkiem pustych pomieszczeń, które posiadają dostęp do mediów, jednakże są sprzedawane bez sanitariatów (wc, prysznica, wanny, zlewu itp.). Lokale te, zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz ich pierwotnym przeznaczeniem, mogą zostać przekwalifikowane formalnie na lokale mieszkalne (istnieją dostępne procedury w Urzędzie Miasta). Do czasu sprzedaży przez Gminę były wykorzystywane na cele mieszkaniowe (były na nie zawarte umowy najmu przez Gminę (…)). W związku z aktualną sytuacją na rynku najmu zamierza Pani wynająć ww. lokale na cele mieszkaniowe, wskazując w umowie, że „najemca jest zobowiązany wykorzystywać przedmiotowy lokal wyłącznie na cele mieszkaniowe”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty