Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.10.2023.2.EA
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP BOX).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 12 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 21 lutego 2023 r. (data wpływu 23 lutego 2023 r.) oraz z 21 lutego 2023 r. (data wpływu 8 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 1 marca 2016 roku zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem - przeważający kod PKD 62 01.Z. Wnioskodawca świadczy usługi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz posiada na terytorium RP nieograniczony obowiązek podatkowy. Rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, opodatkowując dochód podatkiem liniowym (19%). Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich od innych podmiotów. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej Wnioskodawca świadczy usługi bez wykorzystania pracy innych osób, nie zatrudnia pracowników ani podwykonawców oraz innych osób trzecich.
Wnioskodawca zawarł dnia 2 czerwca 2022 r. „umowę niezależnego wykonawcy" z (…) osobą prawną zarejestrowaną działającą na podstawie (…). Zgodnie z umową Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności na zlecenie (…) tworzy oprogramowanie komputerowe – tj. zajmuje się wyłącznie pracami programistycznymi. Wnioskodawca w umowie zobowiązuje się do wytworzenia oprogramowania według odrębnych zleceń uważanych za integralną część umowy tj. do wykonania poszczególnych zadań i osiągnięcia wyniku żądanego przez Spółkę, jednak może zdecydować, w jaki sposób uzgodniony wynik należy osiągnąć i wybrać najskuteczniejsze sposoby lub metody w zależności od tego, jakie konkretne Usługi miałyby być wykonywane. Ponadto, zgodnie z umową Wnioskodawca przenosi na Zleceniodawcę całość autorskich praw majątkowych do wszelkich utworów wykonanych w ramach umowy (do oprogramowania, zwanego dalej oprogramowaniem lub utworem).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty