Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.9.2023.2.MM
Skutki podatkowe posiadania wspólnego rachunku bankowego przez małżonków mających rozdzielność majątkową małżeńską.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 12 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych posiadania wspólnego rachunku bankowego przez małżonków mających rozdzielność majątkową małżeńską. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 marca 2023 r. (wpływ 7 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
… 2022 r. wyszła Pani za mąż za obywatela Czech, który w Czechach uzyskuje dochód. … 2022 r. ustanowiliście Państwo rozdzielność majątkową i mąż podarował Pani 1/2 kupionego przez niego mieszkania. Macie Państwo otwarty wspólny rachunek bankowy, który jest regularnie zasilany Pani dochodami i wpłatami z Czech. Środki pieniężne zgromadzone na rachunku są wydatkowane m.in. na opłaty, utrzymanie, w tym 3 Państwa zwierząt i remont mieszkania. Większość przelewów ze wspólnego konta robi Pani osobiście, ponieważ opłaca Pani polskich przedsiębiorców. Nie traktujecie Państwo tych środków jako wzbogacenie któregokolwiek z Was, a jako konto zaspakajające Wasze wspólne potrzeby.
W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że przelewane środki przez Pani męża nie stanowią środków finansowych, które są w Pani wyłącznej dyspozycji i nie są elementem Pani przychodów. Przychody, które uzyskuje Pani samodzielnie, również wpływają na wspólne konto i są wspólnie wykorzystywane do zaspokajania potrzeb domowych. Żadne z Państwa nie korzysta ze środków małżonka w celu wzbogacenia się i zakupu wartościowych dóbr na indywidualne potrzeby, pomnażając tym samym majątek odrębny. W związku z powyższym należy podkreślić, że sam fakt bycia współwłaścicielem konta bankowego przy istniejącej rozdzielności majątkowej małżeńskiej, nie oznacza, że uprawnienie do dysponowania środkami pieniężnymi pochodzącymi z odrębnych majątków jest darowizną. Uprawnienie do dysponowania środkami finansowymi na wspólnym koncie służą wyłącznie do zaspokajania potrzeb wspólnych, związanych z prowadzeniem domu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty