Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.693.2022.1.AWY
Brak możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego dla osoby fizycznej zamieszkałej za granicą świadczącej usługi najmu w Polsce.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w części dotyczącej możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego w myśl art. 113 ust. 1 i 9 ustawy jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 28 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT świadczonych usług najmu oraz możliwości wyrejestrowania się z VAT i niesporządzania deklaracji VAT.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 lutego 2023 r. (wpływ 27 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Podatnik jest osobą fizyczną zamieszkałą na stałe w Irlandii, gdzie mieszka i pracuje (nie prowadzi działalności i nie jest polskim rezydentem podatkowym). W Polsce jest właścicielem mieszkania, które wynajmuje wyłącznie na cele mieszkaniowe osobom fizycznym. Najemca uiszcza opłatę za najem w jednej ustalonej kwocie, która obejmuje wszystkie opłaty ryczałtowo. Media zawierają się w opłacie za najem i nie są wyrównywane ze względu na odczyt licznika. Wszystkie opłaty za czynsz prąd gaz itp. ponosi wynajmujący i na niego są wszystkie umowy. Na chwilę obecną podatnik jest zarejestrowany do VAT i sporządza miesięczne deklaracje VAT.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy w związku z powyższym Wnioskodawczyni jako osoba mieszkająca na stałe poza Polską, nieprowadząca za granicą działalności gospodarczej, a w Polsce osiągająca przychody wyłącznie z tytułu najmu mieszkania przeznaczonego wyłącznie na cele mieszkalne (jest właścicielem wynajmowanego mieszkania) ma prawo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w artykule 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT lub też skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT (czyli świadcząca usługi wyłącznie zwolnione) i może nie sporządzać deklaracji VAT poprzez wyrejestrowanie się z VAT, powołując się na któryś z powyższych przepisów?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty