Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.18.2023.1.MR
Skutki podatkowych wypłaty zysku oraz likwidacji spółki komandytowej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego:
•jest nieprawidłowe w zakresie pomniejszenia przychodu z likwidacji spółki o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu i niewypłacone zyski;
•jest nieprawidłowe w zakresie pomniejszenia zryczałtowanego podatku o podatek spółki za lata wcześniejsze wynikający ze złożonych zeznań;
•jest prawidłowe w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty zysku oraz likwidacji spółki komandytowej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest komplementariuszem spółki komandytowej (dalej: Spółka) będącej polskim rezydentem podatkowym. Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przy tym jedna osoba fizyczna (Wnioskodawca) oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mają status komplementariuszy, druga osoba fizyczna jest komandytariuszem Spółki.
Spółka została utworzona w 2017 r. i jest podatnikiem CIT począwszy od 1 maja 2021 r.; jej obecni wspólnicy byli jej wspólnikami jeszcze w okresie przed dniem, w którym Spółka ta stała się podatnikiem podatku CIT.
Rok obrotowy oraz rok podatkowy Spółki są zgodne z rokiem kalendarzowym.
Umowa Spółki na moment ewentualnych wypłat zysku/zaliczek na poczet zysku będzie przewidywać możliwość wypłaty zaliczek na poczet zysku lub ewentualnego podziału zysku w innych okresach aniżeli na zakończenie roku obrotowego.
Spółka w najbliższym czasie planuje dokonać sprzedaży prowadzonego przedsiębiorstwa. Nabywcą przedsiębiorstwa Spółki będzie spółka kapitałowa z siedzibą w Polsce. W związku ze sprzedażą przedsiębiorstwa Spółka straci podstawy gospodarcze do prowadzenia dalszej działalności gospodarczej. W związku z tym powinna podlegać likwidacji. Taka likwidacja zostałaby przeprowadzona na podstawie art. 67 § 1 Kodeksu spółek handlowych (KSH). W tym zakresie podjęta zatem zostałaby uchwała o rozwiązaniu Spółki na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 KSH, co rozpocznie formalną procedurę likwidacji Spółki. Wnioskodawca zakłada, że uchwała o rozwiązaniu Spółki i rozpoczęcie likwidacji nastąpi w trakcie trwającego 2023 roku kalendarzowego (roku podatkowego).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty