Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.933.2022.3.KD
Możliwość opodatkowania usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami, które wpłynęły 12 stycznia 2023 r. i 1 lutego 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych od całości osiąganych dochodów oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym w Polsce.
Od 1 lipca 2021 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności, zgodnie z wpisem w CEIDG, jest świadczenie usług sklasyfikowanych wg PKD:
-PKD 73.12.C - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet),
-PKD 62.03.Z - Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,
-PKD 62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,
-PKD 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem,
ponadto zamierza Pan poszerzyć działalność o dodatkowe usługi:
-PKD 63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,
-PKD 63.12.Z - Działalność portali internetowych,
-PKD 73.11.Z - Działalność agencji reklamowych,
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2021 r. i obecnie do dnia złożenia wniosku świadczył Pan i świadczy usługi polegające przede wszystkim na najmie powierzchni reklamowej w Internecie (realizuje kampanie reklamowe). Na opisane usługi, z nikim nie ma Pan podpisanej żadnej umowy - dostaje zlecenie i je wykonuje, rozlicza się za zrealizowaną kampanię, czyli przykładowo dodaje Pan baner na stronę WWW/pozyskuje ruch i jeśli klient jest zadowolony to za to płaci. Z tytułu świadczonych usług comiesięcznie wystawia Pan na rzecz najemców faktury VAT. W polu „nazwa towaru lub usługi” na fakturach wystawianych na rzecz najemców wskazywane jest „Najem powierzchni reklamowej”. Współpracuje Pan z agencjami reklamowymi, które mają kampanie z domów mediowych i one podzlecają Panu usługi. Na stronie internetowej może być kilka reklam od różnych reklamodawców. Nie ma Pan kontaktu z reklamodawcą, wykonuje usługi na zlecenie agencji/domu mediowego. Za treść reklamy, za materiały odpowiadają firmy z którymi Pan współpracuje. Nie wnika Pan w umowę między agencją reklamową a reklamodawcą, nie kontaktuje się z nim i nie jest stroną umowy z reklamodawcą, gdyż ustalenia w zakresie zamieszczenia reklamy, jej treści, czasu wyświetlania oraz rozmiaru, zasad wynagrodzenia i jego wysokości dokonywane są między reklamodawcą oraz agencją reklamową. Sprzedaż miejsca na reklamę następuje wtedy kiedy zgadza się Pan na realizację kampanii - ogólnie nie ma między podmiotami regulaminów, umów - po prostu jest zapytanie i Pan odpowiada, czy zrealizuje kampanię, czy nie. Przyjmując zlecenie dodaje Pan materiały na stronę, pozyskuje ruch. Po podliczeniu całego miesiąca dostaje rozliczenie i na tej podstawie wystawia faktury dla agencji reklamowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty