20.02.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.951.2022.6.KD

Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 11 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

-określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

-skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 18 stycznia 2023 r. (wpływ 18 stycznia i 23 stycznia 2023 r.) oraz pismem, które wpłynęło 8 lutego 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Jako formę opodatkowania w 2022 r. wybrał Pan ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w poprzednich latach podatek liniowy. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT, który składa deklaracje miesięczne. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest m.in. realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, budowa oraz sprzedaż nieruchomości. Domy są przeznaczone na sprzedaż i w księgach prowadzonej działalności gospodarczej traktowane są jak towary handlowe. Budynki nie są środkami trwałymi w księgach podatkowych, oraz nie figurują w ewidencji środków trwałych. Wydatki na zakup materiałów budowlanych i usług potrzebnych do wybudowania domów na sprzedaż ewidencjonowane były w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”. Na początek 2022 r. wyżej wymienione towary zostały ujęte w remanencie początkowym. Wszystkie faktury związane z zakupami towarów i usług stanowiły podstawę odliczenia podatku naliczonego, ponieważ domy wybudowane mają być przeznaczone do opodatkowanej działalności (do sprzedaży). Firma odliczała cały podatek VAT z faktur zakupowych za towary i usługi związane z tą budową. W związku z mniejszym niż zakładano zainteresowaniem tą inwestycją firma obawia się, że nie znajdzie nabywców na wszystkie budynki. Gdyby tak się stało, to firma bierze pod uwagę wynajęcie niesprzedanych budynków na cele mieszkalne. Usługa wynajmu budynku mieszkalnego byłaby czynnością zwolnioną z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT (najem na cele mieszkalne), a zbycie budynku mieszkalnego byłoby czynnością opodatkowaną. Zatem zmiana przeznaczenia ww. budynków spowodowałaby konieczność skorygowania podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na budowę tych budynków. Korektę należałoby dokonać w oparciu o art. 91 ust. 7d ustawy o VAT, tj. w miesiącu, w którym wystąpiłaby ta zmiana.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne