Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.27.2023.2.RM
Uznanie dostawy Towarów przemieszczanych w procedurze tranzytu z Chin na terytorium Ukrainy za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 stycznia 2023 r., za pośrednictwem ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 26 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania dostawy Towarów przemieszczanych w procedurze tranzytu z Chin na terytorium Ukrainy za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 14 lutego 2023 r. (data wpływu za pośrednictwem ePUAP 15 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jesteście Państwo spółką prawa handlowego i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce.
Zawarli Państwo z podmiotem publicznym, mającym status agencji wykonawczej w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: Nabywca) umowę na dostawę towarów, które Nabywca zamierza przekazać podmiotowi w państwie trzecim - Ukrainie (dalej: Towary).
Nabywca nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Państwo oraz Nabywca zawarli umowę w przedmiocie sprzedaży Towarów w celu opisanym powyżej, a także zamierzają zawrzeć aneks do tej umowy określający ostatecznie warunki przeprowadzenia transakcji.
Zgodnie z zakładaną treścią umowy oraz aneksu, Spółka sprzeda Nabywcy Towary za określoną cenę. Przeniesienie własności Towaru na Nabywcę, stosownie do postanowień umowy oraz aneksu, nastąpi po przekroczeniu przez te Towary granicy Polski, tj. przeniesienie własności Towaru nastąpi na terytorium państwa trzeciego (Ukrainy). Przeniesienie na Nabywcę własności Towaru w opisany powyżej sposób będzie oznaczało w szczególności, że od momentu przeniesienia własności wszelkie ryzyka związane z utratą lub uszkodzeniem Towaru będą spoczywały wyłącznie na Nabywcy. Jednocześnie przeniesienie własności Towaru na terytorium Ukrainy będzie przesłanką zobowiązującą Nabywcę do zapłaty ceny sprzedaży za Towar. Podkreślenia przy tym wymaga, że przeniesienie własności Towaru dokona się z mocy postanowień umowy oraz aneksu zawartych pomiędzy Państwem i Nabywcą, a także nie będzie łączyło się z jakimikolwiek dodatkowymi czynnościami faktycznymi. W szczególności transport Towaru, odbywający się po przeniesieniu własności na Nabywcę dokonanym na terytorium państwa trzeciego, będzie kontynuowany na terytorium tego państwa środkami transportu zleconymi i opłaconymi przez Państwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty