Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1099.2022.2.JK2
Opodatkowanie dochodów marynarza - Stany Zjednoczone Ameryki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
‒w części dotyczącej zwolnienia w 2022 r. i 2023 r. dochodów z pracy wykonywanej na pokładzie statków morskich na podstawie art. 16 ust. 3 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i braku obowiązku wykazywania dochodów z tego tytułu w zeznaniu podatkowym za 2023 r. - prawidłowe,
‒w części dotyczącej braku obowiązku wykazywania dochodów z tytułu pracy na statkach morskich w zeznaniu podatkowym w 2022 r. - nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z pracy wykonywanej na pokładzie statków morskich, eksploatowanych przez przedsiębiorstwo mające siedzibę w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 stycznia 2023 r. (data wpływu 11 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
W związku z powrotem do pracy na statkach i rozpoczęciem od listopada, pracy kontraktowej u armatora ze Stanów Zjednoczonych zwrócił się Pan z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych jak powinien się Pan rozliczyć z tych dochodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że przy ustalaniu obowiązków podatkowych w Polsce należy uwzględnić postanowienia Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mającą na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzona w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r. (zwaną Konwencją MLI). Dotychczas rozliczenia podatkowe między państwami regulowały umowy dwustronne o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawierane każdorazowo między państwami. Z uwagi na fakt, że od dnia 1 stycznia 2020 roku w Polsce obowiązuje zwolnienie z PIT dla marynarzy wskazał Pan, że przepisy te nie znajdą zastosowania do polskich marynarzy pracujących u armatorów amerykańskich, gdyż ich dochody będą i tak zwolnione z opodatkowania w Polsce na gruncie umowy pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz.U. z 1976 r. Nr 31 poz. 178). Zgodnie z art. 16 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz.U. z 1976 r. Nr 31 poz. 178), wynagrodzenia otrzymywane z tytułu wykonywanej pracy jako pracownik na statku przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw są zwolnione od opodatkowania przez drugie Umawiające się Państwo, jeżeli taka osoba fizyczna jest członkiem regularnej załogi statku. W oparciu o powyższe przepisy rozumie Pan, że nie ma obowiązku deklarowania w Polsce kwot, które zostały uzyskane z pracy najemnej na statkach morskich eksploatowanych przez przedsiębiorstwo amerykańskie. Są to statki eksploatowane w żegludze międzynarodowej, zatrudnione do poszukiwań ropy i gazu, posiadające zbiorniki i pokłady ładunkowe wykorzystywane do różnorodnych ładunków, zawijające do portów w różnych krajach i kontynentach. Jest Pan członkiem regularnej załogi tych statków, podejmującym zatrudnienie dzięki posiadanym kwalifikacjom morskim (dyplom kapitana żeglugi wielkiej) i określonej przez międzynarodowe prawo morskie. Podmiot eksploatujący jednostkę, na której jest wykonywana przez Pana praca, ma zarząd faktyczny mieszczący się w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty