Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.608.2022.2.DS
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową budynku.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową budynku.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 stycznia 2023 r. (wpływ 18 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W związku z zamiarem prowadzenia działalności gospodarczej (polegającej na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami) przez wnioskodawcę (zw. dalej spółką) zamierza ona zrealizować inwestycję, polegającą na budowie budynku z powierzchniami na wynajem. Budynek będzie wybudowany na cudzym gruncie - oddanym w dzierżawę przez wspólników wnioskodawcy i stanowić będzie jej środek trwały, który będzie wykorzystywać do działalności opodatkowanej (wynajem powierzchni). Wnioskodawca zamierza zawrzeć ze wspólnikami spółki umowę dzierżawy gruntu, zgodnie z którą to umową zrealizuje na niej inwestycję polegającą na wybudowaniu budynku „biurowo-mieszkalnego” oraz korzystania z niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Pozwolenia na budowę uzyska na siebie, a nie na właściciela gruntu. W okresie obowiązywania umowy dzierżawy Spółka będzie miała prawo do wyłącznego pobierania pożytków, a jednocześnie będzie odpowiadała i ponosiła koszty wszelkich remontów, napraw i utrzymania wybudowanego przez siebie budynku. Ewentualne rozliczenie nakładów poniesionych na budowę nie nastąpi w trakcie trwania umowy dzierżawy. Ewentualny zwrot nakładów odpowiadał będzie niezamortyzowanej wartości nakładów, ustalonej na dzień rozwiązania umowy dzierżawy. Reasumując, umowa dzierżawy tworzyć będzie stosunek prawny pozwalający Wnioskodawcy zrealizować na jego koszt budowę na nieruchomości stanowiącej własność właścicieli gruntu (wspólników).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty