Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4011.258.2022.4.MCZ
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP BOX)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 22 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 18 stycznia 2023 r. (data wpływu 23 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych
Od dnia 20.04.2009 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEiDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w ramach której świadczę usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania. Posiadam na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT. Rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów z formą opodatkowania podatkiem liniowym 19%. Głównym przedmiotem działalności mojej firmy jest wytwarzanie programów komputerowych na systemy (…). W ramach współpracy z Kontrahentem należę do zespołu programistów pracujących nad wytworzeniem oprogramowania na systemy (…) tj. począwszy od analizy potrzeb klienta, zaprojektowania rozwiązania, implementacji kodu, testów oraz wdrożenia. W dalszych etapach świadczę usługi modernizacji wdrożonego oprogramowania, które dostosowuję do aktualnych potrzeb klienta. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej opracowuję zatem nowe lub ulepszone produkty, procesy i usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej. Są one innowacyjne i odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących na rynku (są to aplikacje tworzone od nowa pod wymagania Kontrahentów). W związku z tak wykonywaną działalnością ponoszę ryzyko gospodarcze. Ponoszę odpowiedzialność zarówno za jakość i ewentualne wady świadczonych usług, jak i zmian kontrahentów, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. Pracę, którą wykonuję, tworzę i rozwijam samodzielnie, tj. nie nabywam wyników prac badawczo-rozwojowych (B+R) prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów w celu wykonania usług obejmujących przekazanie majątkowych praw autorskich na rzecz Kontrahenta. Tworzone przeze mnie oprogramowanie stanowi utwory podlegające ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Z uwagi na wysoki poziom skomplikowania projektów, w których uczestniczę, stosuję nowe, innowacyjne rozwiązania, a oprogramowanie tworzone jest, rozwijane i ulepszane przeze mnie w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w ramach codziennej pracy (świadczenia usług na rzecz Kontrahenta). Czynności wykonywane przeze mnie w ramach umowy z Kontrahentem nie są wykonywane pod kierownictwem ani w miejscu i czasie wyznaczonym przez Kontrahenta - decyduję o tym we własnym zakresie. Oczywiście w ramach zespołów projektowych, w skład których mogą wchodzić inni usługodawcy świadczący usługi na rzecz Kontrahenta, są dokonywane założenia odnośnie harmonogramu danego projektu, jednak umowa, na podstawie której świadczę usługi w żadnym przypadku nie przewiduje podległości organizacyjnej ani ram czasowych (godzinowych), w których świadczę usługi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty