Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.228.2022.2.JS
Zwolnienie od akcyzy energii elektrycznej do celów redukcji chemicznej
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym, w zakresie zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej do celów redukcji chemicznej jest:
- prawidłowe w zakresie uznania reakcji chemicznych, przedstawionych we wniosku na etapach (…) za reakcje redukcji chemicznej;
- prawidłowe w stosunku do zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej przez (…);
- nieprawidłowe w stosunku do zwolnienia energii elektrycznej wykorzystywanej przez pozostałe urządzenia wymienione we wniosku.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej do celów redukcji chemicznej, wpłynął 13 października 2022 r. Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 2 grudnia 2022 r. (data wpływu 7 grudnia 2022 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z 21 listopada 2022 r., znak: 0111-KDIB3-3.4013.228.2022.1.JS. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (ostatecznie sprecyzowany w uzupełnieniu wniosku):
Wnioskodawca jest (…).
(…)
(…)
Pierwsza ze wskazanych pozycji obejmuje (…).
W ramach (…)
W tym zakresie można wyróżnić następujące części:
- (…)
- (…)
- (…)
Proces produkcji realizowany (…) będzie się odbywał wieloetapowo, z wykorzystaniem urządzeń zużywających do swojej pracy m.in. energię elektryczną. Wśród nich można wymienić:
- (…).
Wiele czynności będzie wykonywanych równocześnie, zatem instalacja oraz wykorzystywane urządzenia będą stanowić bardzo zaawansowany system naczyń połączonych.
Na poszczególnych etapach produkcji będą zachodzić różnego rodzaju reakcje chemiczne, wśród których można wyróżnić redukcję chemiczną (zwaną również reakcją redoks). Niektóre z wykorzystywanych urządzeń produkcyjnych będą niezbędne do przeprowadzenia procesu redukcji chemicznej, natomiast inne nie będą bezpośrednio z nim związane, zatem istotne jest przyporządkowanie urządzeń do jednej z dwóch grup. Poniżej zostały przedstawione urządzenia wykorzystywane w produkcji w podziale na poszczególne etapy produkcyjne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty