15.10.2015

Wyrok SN z dnia 15 października 2015 r., sygn. II PK 260/14

Przez pracę na danym stanowisku prokuratorskim lub równorzędnym poprzednio zajmowanym albo innym, odpowiednio równorzędnym, należy rozumieć pracę wykonywaną na stanowisku zajmowanym zgodnie z uzyskanym powołaniem. Do prokuratorów jako pracowników ma wprawdzie zastosowanie zasada równego traktowania w zatrudnieniu, w tym art. 183c k.p. formułujący zasadę jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę. Nic przeto dziwnego, że prokurator niższej hierarchicznie jednostki organizacyjnej wykonujący obowiązki prokuratura jednostki wyższej wynagradzany jest stosownie do rodzaju faktycznie świadczonej pracy. Jednakże wysokość wynagrodzenia tylko częściowo może dowodzić odpowiedniej równorzędności stanowisk. O tym, jakie stanowisko prokurator zajmuje, decyduje stanowisko pełnienia służby, a nie faktycznego wykonywania obowiązków.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

 SSN Beata Gudowska (przewodniczący) ‎

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

 ‎SSN Dawid Miąsik 

w sprawie z powództwa M. J. ‎przeciwko Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w P. ‎o ustalenie i wynagrodzenie, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 października 2015 r., ‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu ‎z dnia 17 kwietnia 2014 r., sygn. akt VI Pa 93/14, 

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Powód M. J. wniósł pozew przeciwko swojemu pracodawcy - Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w P., domagając się ustalenia, że w dalszym ciągu, po dniu 3 kwietnia 2013 r., przysługuje mu wynagrodzenie zasadnicze w stawce awansowej siódmej oraz zasądzenia wyrównania wynagrodzenia za okres od kwietnia 2013 r. do września 2013 r. z odsetkami ustawowymi od dnia wymagalności poszczególnych rat świadczenia.

Sąd Rejonowy Poznań - Grunwald i Jeżyce w Poznaniu wyrokiem z dnia 6 listopada 2013 r. uwzględnił powództwo, natomiast Sąd Okręgowy w Poznaniu wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2014 r. zmienił zaskarżone orzeczenie w ten sposób, że oddalił powództwo o ustalenie i o wynagrodzeni oraz obciążył powoda kosztami postępowania apelacyjnego i zasądził od niego na rzecz pozwanego kwotę 960 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp