Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.792.2022.1.EJ
Czy w przypadku nabycia majątkowego prawa autorskiego do oprogramowania w drodze aportu przedsiębiorstwa, które to prawo u aportującego nie podlegało amortyzacji, wnioskodawca ma prawo do amortyzacji tego prawa jako wartości niematerialnej i prawnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy w przypadku nabycia majątkowego prawa autorskiego do oprogramowania w drodze aportu przedsiębiorstwa, które to prawo u aportującego nie podlegało amortyzacji, wnioskodawca ma prawo do amortyzacji tego prawa jako wartości niematerialnej i prawnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od osób prawnych - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W grudniu roku 2021 nastąpiła zmiana umowy spółki wnioskodawcy, w ramach której został podniesiony kapitał zakładowy, a na jego pokrycie zostało aportem wniesione przedsiębiorstwo prowadzone przez jednego ze wspólników. Wspólnik aportujący był osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą i był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Na potrzeby ustalenia wartości wkładu do spółki - wnioskodawcy - przedsiębiorstwo zostało wycenione jako całość, bez dokonywania odrębnej wyceny jego składników.
W skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze aportu wchodziło m.in. specjalistyczne oprogramowanie komputerowe wraz z prawami autorskimi do niego. Oprogramowanie (i związane z nim prawo autorskie) to zostało wytworzone w przeważającej części przez aportującego, tj. poprzez jego własną, osobistą pracę. Pozostałe koszty - pośrednie i bezpośrednie, w tym obejmujące koszt podwykonawców - zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy aportującego. W tych okolicznościach przedsiębiorca aportujący nie amortyzował prawa autorskiego do oprogramowania (nie było ono nabyte).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty