Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.715.2022.1.JM
Brak obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących o zastosowaniu specjalnym.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących o zastosowaniu specjalnym sprzedaży asortymentu aptecznego wydawanego bez recepty.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Spółka” lub „Wnioskodawca”) posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce i jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej jako: „VAT”). Poza faktem bycia podatnikiem VAT – Spółka jest również spółką dominującą w ramach Grupy. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży detalicznej wyrobów farmaceutycznych, leków, suplementów diety, artykułów medycznych, opatrunkowych, toaletowych oraz kosmetyków. Działalność ta realizowana jest za pośrednictwem sieci aptek i punktów aptecznych. Funkcjonowanie sieci sprzedaży (aptek) jest oparte o model franczyzowy. Spółka zarządza aptekami zlokalizowanymi wyłącznie na terenie Polski. W związku z charakterem prowadzonej działalności, Spółka prowadzi ewidencję sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy zastosowaniu kas rejestrujących, zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r. poz. ... ze zm.; dalej jako: „Ustawa o VAT”). Spółka zatrudnia osoby, którym powierza prowadzenie ewidencji sprzedaży przy pomocy kas rejestrujących będących własnością Spółki. W przyszłości, w celu zwiększenia sprzedaży bez angażowania większej ilości osób do obsługi, zamierza stworzyć w aptekach strefę samoobsługową. W przedmiotowej strefie będzie sprzedawany m.in. asortyment objęty art. 72 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne (Dz.U. z 2022 r. poz. 2301) kosmetyki, suplementy diety, środki higieniczne dla kobiet, wyroby medyczne, przedmioty do pielęgnacji niemowląt i chorych, środki dezynfekcyjne stosowane w medycynie a także leki ..... Ze sprzedaży na kasach samoobsługowych zostanie wyłączona sprzedaż związana z realizacją recept. Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 i pkt 2b Rozporządzenia z dnia 12 września 2021 r. Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, dalej jako Rozporządzenie, kasy, ze względu na ich przeznaczenie do prowadzenia ewidencji danego rodzaju sprzedaży lub w dany sposób dzieli się na następujące kategorie: 1. kasy ogólne – kasy przeznaczone do prowadzenia ewidencji w sposób niewymagający stosowania specjalnych funkcji i rozwiązań konstrukcyjnych; 2. kasy o zastosowaniu specjalnym – kasy, których konstrukcja i program pracy kasy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas i odpowiadają szczególnym wymaganiom technicznym określonym w rozporządzeniu, związanym ze szczególnymi formami prowadzenia ewidencji sprzedaży lub sprzedaży określonych towarów i usług lub potrzebą współpracy kasy z innymi urządzeniami niezbędnymi do stosowania w danym rodzaju działalności, obejmujące kasy m.in. przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży leków, z funkcją rozliczania recept refundowanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty