Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.954.2022.2.AK
Konsekwencją zakwalifikowania przychodów z tytułu umowy o pracę jest ich opodatkowanie za pośrednictwem płatnika. Na Spółce jako na płatniku wypłacającym przedmiotowe świadczenia ciążyć będą obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 14 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wypłatą dodatkowego wynagrodzenia przez pracodawcę z tytułu realizacji przyznanego Bonusu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Podatnik jako osoba fizyczna jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, z tytułu której otrzymuje wynagrodzenie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 10 ust. 1 i art. 11 ustawy o PIT. Na podstawie zawartej umowy o pracę, podatnik pełni funkcję Dyrektora Zarządzającego spółki, a do zakresu jego obowiązków należy sprawowanie zarządu strategicznego i operacyjnego przez prowadzenie spraw Spółki (będącej jego pracodawcą).
Oprócz umowy o pracę, podatnik zamierza zawrzeć ze spółką (pracodawcą) porozumienie w sprawie menedżerskiego bonusu motywacyjnego, mającego charakter pochodnego instrumentu finansowego.
Według treści tego porozumienia, w okresie sprawowania przez Menedżera (podatnika) funkcji Dyrektora Zarządzającego, Spółka zobowiązuje się do przekazywania Menedżerowi instrumentu finansowego w postaci bonusu motywacyjnego, którego bazą wyjściową będzie zysk brutto Spółki (dalej "Bonus"). Menedżer nabędzie prawo do Bonusu proporcjonalnie za przepracowany rok z początkiem następnego roku, ale nie wcześniej niż po zatwierdzeniu przez wspólników Spółki rocznego sprawozdania finansowego Spółki. Podstawą wyliczenia Bonusu będzie 0,5% brutto wartości zysku brutto osiągniętego przez Spółkę w danym roku kalendarzowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty